Gmina Węgierska Górka od marca 2012 r. rozpoczęła realizację projektu pn. Utworzenie platformy widokowej na pograniczu Polsko-czeskim” w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska– Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Priorytetowym działaniem projektu było utworzenie platformy widokowej, która jest kontynuacją, a zarazem uwieńczeniem prac wcześniej już wykonanych tj. ścieżek pieszo-rowerowych, a w szczególności ścieżki, która jest zrealizowana w ramach środków EWT.
Dzięki przedmiotowej inwestycji zostały ukazane walory historyczne, turystyczne oraz rekreacyjne znajdujące się na terenie Gminy Węgierska Górka. Projekt zakładał stworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji, w obrębie którego znajdują się atrakcje oraz ekspozycje z motywem: przyrodniczym, historycznym, architektoniczny i rekreacyjnym. Utworzona platforma widokowa pozwola objąć wzrokiem oraz zachęcić turystów do zwiedzania istniejącej już infrastruktury turystycznej w szczególności:
- Szlaku Fortyfikacji,
- Bulwaru spacerowego,
- Ścieżki edukacyjno-przyrodniczej – Trakt Cesarski,
- Punkt widokowy na szlaku Cesarskim,
- Trasę rowerową z Bielska Białej do Martinu w Republice Słowackiej,
- 56 pomników przyrody,
- Główny szlak beskidzki.
Po zrealizowaniu w/w działania zaplanowana była organizacja cyklicznych imprez tj. rajdu turystycznego kończącego się piknikiem oraz wędrówek turystyczno-rekreacyjnych mających na celu ukazanie walorów Beskidu żywieckiego oraz śląskiego.
Działania podejmowane w ramach projektu mają pozytywny wpływ na współpracę transgraniczną. Projekt w założeniu miał na celu nawiązanie nowych kontaktów, intensyfikację obecnej już istniejącej współpracy transgranicznej oraz promowanie nowej inicjatywy lokalnej. Narzędzia wykorzystane w ramach projektu pozwoliły na zintegrowanie obu społeczność w szczególności dzieci i młodzież z Gminy Węgierska Górka jak i Mostow u Jablunkova. Poprzez jego realizację zostały zmniejszone bariery społeczno-kulturowe oraz mentalnościowe. Realizowany projekt w aspekcie transgranicznym stwarza ponadto możliwości:
-wzajemnego poznania regionu pod kontem walorów turystycznych oraz dziedzictwa kulturowego-integrację obu społeczności,
-nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować dalszą współpracą transgraniczną.