Strona powstała w ramach projektu pn. „RUNDA po mostach i górkach”. Mikroprojekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

logotypy unijne
Przejdź do treści

Wieś zarębowa, rozciągająca się wzdłuż potoku Żabniczka od Węgierskiej Górki aż po same wierchy.   Znajduje się w  Beskidzie Żywieckim  na wysokości 600m. n.p.m. , pomiędzy górami Abrahamów  800m n.p.m i Prusowem. Wieś zajmuje 3449,81 ha, w tym 411,62 ha. stanowią grunty orne, łąki 436,12ha. , pastwiska 15,03 ha. a lasy 2164,14ha. Krajobraz Żabnicy przypadł do gustu mieszkańcom Śląska, Krakowa i Warszawy wznieśli sobie oni na polanach domki letniskowe
Odwiedzając Żabnicę warto zwiedzić miejscowy kościół i starą dzwonnicę, które są zdobione malowidłami i rzeźbami . Malownicza okolica zaprasza turystów  i wczasowiczów do wypoczynku w Żabnicy gdzie usytuowane są kwatery prywatne, pensjonaty , schroniska , placówki usługowe i handlowe. Szeroki wachlarz atrakcji m.in. stoki narciarskie, szlaki turystyczne zapewnią  turystom zarówno latem jak i zimą niezapomniane chwile.

Wieś zarębowa, rozciągająca się wzdłuż potoku Żabniczka od Węgierskiej Górki aż po same wierchy. Znajduje się w  Beskidzie Żywieckim  na wysokości 600m. n.p.m., pomiędzy górami Abrahamów  800m n.p.m i Prusowem. Wieś zajmuje 3449,81 ha, w tym 411,62 ha. stanowią grunty orne, łąki 436,12ha., pastwiska 15,03 ha. a lasy 2164,14ha. Krajobraz Żabnicy przypadł do gustu mieszkańcom Śląska, Krakowa i Warszawy wznieśli sobie oni na polanach domki letniskowe
Odwiedzając Żabnicę warto zwiedzić miejscowy kościół i starą dzwonnicę, które są zdobione malowidłami i rzeźbami . Malownicza okolica zaprasza turystów i wczasowiczów do wypoczynku w Żabnicy gdzie usytuowane są kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska, placówki usługowe i handlowe. Szeroki wachlarz atrakcji m.in. stoki narciarskie, szlaki turystyczne zapewnią  turystom zarówno latem jak i zimą niezapomniane chwile.
Drewniany Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy, wybudowany w latach 1910-1914 i rozbudowany w latach 1957-1961 przyjmując obecny kształt. Kościół został wzniesiony z inicjatywy ks. Jana Figury wikariusza Milówki. Wybudowany przez cieśle z Żabnicy pod kierownictwem majstra Jana Kurowskiego z Kamesznicy. Dziesięciu gospodarzy ofiarowało działki pod budowę, a drewno dostarczyli mieszkańcy Żabnicy oraz arcyksiążę żywiecki Karol Stefan Habsburg ze swoich lasów. W 1914 roku ukończono budowę. Ks. Piotr Pardykuła, proboszcz Milówki poświęcił świątynie. W 1915 przybudowano dzwonnicę.
W kościele znajduje się ołtarz główny poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej  i boczne ołtarze poświęcone św. Józefowi i św. Annie. Zostały one wykonane w 1914 roku przez rzeźbiarza Jarząbka z Kęt. W 1918 roku dekretem krakowskiego biskupa żabnica została ustanowiona samodzielną placówką duszpasterską. Obecnie proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej jest ksiądz Mieczysław Danielczyk, który posługę kapłańską pełni w Żabnicy 25lat.
Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, w pętli beskidzkiej.
Będąc w  Żabnicy, warto zobaczyć  kapliczkę, którą prawdopodobnie wybudowano w XVIII wieku. Znajduje się ona przy drodze na Rysiankę. Miejscem wartym odwiedzenia jest również kaplica- dzwonnica w „Mycach”, której dzwon przypominał mieszkańcom np. o wspólnej modlitwie porannej  i wieczornej oraz wzywała np. do  gaszenia pożaru. Kolejnym miejscem jest pomnik upamiętniający 10 poległych polaków, którzy zostali straceni w 1943 roku. W Żabnicy znajdują  się również forty, które przyczyniły się do obrony Węgierskiej Górki, tj . Fort Wyrwidąb, Wąwóz oraz fort Wędrowiec, w którym znajduje się udostępniona dla wszystkich Izba Pamięci o fortach i działaniach wojennych z 1939 roku.

W Żabnicy kultywowana jest tradycja górali, zwłaszcza żywieckich. W 1998r został utworzony Dziecięcy Zespół Regionalny „MALY HAŚNIK” ; w jego skład wchodzi ok. 80 dzieci, uczniów Szkoły z Węgierskiej Górki i Żabnicy. Zespół uczestniczy nie tylko w regionalnych konkursach ale i również międzynarodowych, gdzie wiele razy zdobył  1 miejsca. Zespołowi towarzyszy  czteroosobowa kapela w składzie: kierownik muzyczny Czesław Pawlus - heligonka, Magdalena Worek - skrzypce, Tomasz Motyka -skrzypce, Józef Krzus -kontrabas.
Wiele uroczystości uświetnia swoim występem orkiestra Dęta z Żabnicy. Została ona założona z inicjatywy Akcji Katolickiej, a założycielem był ksiądz wikariusz Arkadiusz Talik. Przedsięwzięcie było bardzo kosztowne i zakup potrzebnych instrumentów wymagał pomocy finansowej wielu sponsorów. Celem inicjatywy jest pomoc w zagospodarowaniu wolnego czasu dzieciom i młodzieży oraz rozwijanie talentów muzycznych.

Przewiń na górę