Obiekty sakralne

Kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiejpochodząca z 1905 roku zlokalizowana jest na Małym Ciścu w Gminie Węgierska Górka w połowie stromego stoku Gronia . Fundatorami kapliczki byli Michał i Anna /z Porębskich/ Strzałkowie .
Anna Strzałkowa była bardzo pobożna i wymodliła przywrócenie wzroku swojemu dziecku. Poniżej tej kapliczki znajduje się źródełko, którego woda miała przyczynić się do uzdrowienia dziecka fundatorów.
Postacie dziecięce sprawiają, że kapliczka z wdziękiem prezentuje głęboką wiarę ludu cisieckiego sto lat temu i obecnie oraz  uroczo komponuje się z otoczeniem.

Pokaż

Kapliczka pochodząca z 1905 roku zlokalizowana jest na Małym Ciscu w gminie Węgierska Górka. Fundatorami kapliczki byli Michał i Anna /z Porębskich/ Strzałkowie.
Ogólny widok kapliczki przy drodze ku czci Matki Boskiej z Dzieciątkiem pozwala w tle w połowie góry dojrzeć Kapliczkę Matki Boskiej
Kapliczka posiada na stronie frontowej widoczny relief przedstawiający klęczącą postać św. Dominika, natomiast po lewej stronie płaskorzeźba św. Michała.Prawą stronę stanowi postać św. Anny z małą córeczką- Marią.Postacie dziecięce sprawiają, że kapliczka z wdziękiem prezentuje głęboką wiarę ludu cisieckiego sto lat temu i obecnie oraz  uroczo komponuje się z otoczeniem.

Pokaż

Malownicza kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej i Św. Andrzeja Boboli znajduje się na polanie w Ciscu. 

 

Pokaż

Drewniany Kościół parafialny parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy wybudowany w latach 1910-1914 i rozbudowany w latach 1957-1961 przyjmując obecny kształt.
Kościół znajduje się na  Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Pokaż

Kościół Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce – kościół w Węgierskiej Górce, wybudowany w latach 1977–1981. Należy do parafii św. Katarzyny w Cięcinie.

Pokaż

Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu – powstał w niespotykanych okolicznościach. 
W listopadzie 1972 roku mieszkańcy Ciśca, pomimo wyraźnego zakazu władz, w ciągu jednej doby wybudowali kościół na przygotowanych wcześniej fundamentach.

Pokaż

Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie – kościół w Cięcinie, wybudowany w swej najstarszej części w roku 1542. Należy do parafii św. Katarzyny w Cięcinie. Kościół w Cięcinie zaliczany jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko – małopolskiego. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.

Pokaż